Fenomen czarnej płyty... dlaczego pomimo tylu dekad nadal zachwyca? Czym jest magia muzyki z tego wiecznie "żywego" krążka?

Jak wygląda świat winylowej płyty z "drugiej strony lustra"? Każdy zainteresowany muzyką z płyty winylowej wie, że tego typu pytania są częstym powodem do większych dyskusji w świecie melomanów i audiofilii. Na te pytanie, ale nie tylko stara się odpowiedzieć interesujący film dokumentalny "Czarne złoto Warszawy", który powstał pod patronatem Mazowieckiego Instytutu Kultury. 

"CZARNE ZŁOTO WARSZAWY".

WARSZAWSKI ŚWIAT MUZYKI Z CZARNEJ PŁYTY. 

Przygotowali: Arkadiusz Baranowski, Zbigniew Boroń

Czarne zloto.jpg

Fenomen czarnej płyty, która na nowo od kilku lat przeżywa swoją drugą młodość, jest tematem poruszanym już przez wiele osób ale także przez wiele środowisk. W pewnym stopniu wytworzyła się nawet pewna subkultura osób nie akceptujących innego nośnika muzyki, jak tylko właśnie czarną płytę. To wszystko sprawia, że ten "magiczny krążek" bardzo często w środowisku melomanów czy audiofilii niezmienne pełni rolę tego "jedynego". Ale jak to wszystko wygląda z perspektyw osób, bez których świat czarnej płyty nie może po prostu istnieć – antykwariuszy, sprzedawców i właścicieli stołecznych sklepów płytowych? Na te pytania oraz czym jest fenomen czarnej płyty stara się odpowiedzieć film dokumentalny "Czarne złoto Warszawy" (reż. Aleksandar Ćirlić).

Dokument skupiony wokół Warszawskiej sceny płyty winylowej, ale jakże bliski każdemu z nas bez względu na miejsce zamieszkania?

Mając przed oczami przedstawiony obraz w filmie w dużym stopniu odzwierciedla to naszą codzienność, naszą w rozumieniu każdego miłośnika płyt winylowych. I nie ma tutaj znaczenia miejsce zamieszkania czy preferowany gatunek muzyki. Czarna płyta od wielu dekad (z różną siłą oddziaływania) dzielnie radzi sobie na rynku, także w obecnym  świecie zdominowanym przez cyfrowe platformy muzyczne. Magia płyty winylowej jest tym bardziej większa, bo daje nam możliwość obcowania z fizycznym nośnikiem i to nie byle jakim!

 

Polecamy wszystkim jakże wyjątkowy w swej formie ale i poruszonym temacie film dokumentalny "Czarne złoto Warszawy".

Ton i Nuta.

Poniżej notka prasowa wydawcy:

Sztuka jest cenniejsza niż złoto? Czy może sztuka jest złotem? A może nowym złotem jest czarna płyta winylowa?

Każdego dnia, przemierzając ulice Warszawy, setki jeśli nie tysiące miłośników czarnej płyty uważnie przeszukuje winylowe złoża w poszukiwaniu prawdziwych perełek. Niezależnie od tego czy jest to bazar pod Halą Mirowską, lokalny antykwariat, dyskont spożywczy czy specjalistyczny sklep płytowy zawsze towarzyszy im ten sam dreszczyk emocji i nadzieja na znalezienie prawdziwego skarbu – płyty cenniejszej niż złoto!

Czarne Złoto Warszawy to film dokumentalny ukazujący zjawisko warszawskiej kultury winylowej, z perspektywy ludzi, bez których nie mogłaby ona zaistnieć – antykwariuszy, sprzedawców i właścicieli stołecznych sklepów płytowych. Każdy z bohaterów  filmu łączy pasję kolekcjonerską z pracą, dzięki czemu warszawska „mapa skarbów” jest różnorodna i wyjątkowa.

Sportretowano osobistości warszawskiej kultury winylowej, ukazano początki ich muzycznej i kolekcjonerskiej pasji. Widz ma możliwość odwiedzenia wybranych sklepów płytowych (m.in.: Asfalt Shop, Antykwariat Tamka, Art Reco, Hey Joe, Winyl Market), a także jednej z dwóch warszawskich tłoczni płyt winylowych (Kuroneko Manufacture). Film obrazuje także współczesny muzyczny krajobraz Warszawy, w dobie wielkiego powrotu płyty winylowej i stale rosnącego zainteresowania nią wśród miłośników muzyki. Czarne Złoto Warszawy jest pierwszym elementem większego projektu mającego na celu ukazanie najciekawszych zjawisk związanych z kulturą winylową Mazowsza.

Obraz powstał w ramach działań Czytelni Słów i Dźwięków Elektra, działającej w Mazowieckim Instytucie Kultury.

Ścieżka dźwiękowa do filmu została wydana na płycie winylowej w nakładzie ściśle limitowanym.

Twórcy filmu:

  • Reżyseria: Aleksandar Ćirlić

  • Zdjęcia: Grzegorz Hospod

  • Muzyka: Jakub Buchner

Gdzie obejrzeć: YouTube/Elektra – Czytelnia Słów i Dźwięków

Facebook: https://www.facebook.com/CzytelniaElektra