PODRÓŻ DO KRAINY KLASYKI.
GOOTOVSKY Z NOWYM ALBUMEM "CLASSIC NOVELTY".

Przygotował: Arkadiusz Baranowski

Gootovksy Lyngdorf.jpg

Partner artykułu:

AIT.jpg

Obecnie recenzowany album to nie pierwsza "przygoda" z muzyką artysty nietuzinkowego, dla którego warsztat muzyczny i doznania płynące z jego twórczości są ważniejsze, niż osobisty wizerunek (rozpoznawalność).

Dariusz Gutowski vel. Gootovsky to fenomen pod każdym względem, każdy jak widać kolejny album zabiera słuchacza w kompletnie inny wymiar muzyki i odsłuchując najnowszą pozycję "Classic Novelty" wprost trzeba napisać - nie jest to "poszukiwanie najkrótszej i najprostszej drogi wyrażania swojego artystycznego ja", a świadomy zabieg artystyczny oparty o trudne z założenia i do wykonania zabiegi muzyczne.

Nie ma w tym cienia udawania, kalkulacji czy chęci odnalezienia najłatwiejszego sposobu dotarcia do szerszego grona odbiorców. Nic z tych rzeczy! Gootovsky konsekwentnie idzie drogą niełatwą, ale otwierając przed słuchaczem świat wyjątkowy, pełen barw dźwięków dojrzałych bez względu na poruszany temat muzyczny czy formę i co ciekawe - bez względu na wybrany gatunek muzyczny!

Recenzowana najnowsza płyta artysty, która dotarła do nas dzięki uprzejmości naszego Partnera - Agencji IMAGE TEAM wprost wciąga i zachwyca bogactwem barw i pomysłów na to jak może (a raczej powinna wyglądać) współczesna kompozycja muzyki klasycznej.

Nie, nie jest to łatwa droga i to słychać z każdym kolejnym utworem, a każde kolejne odsłuchy wnoszą nowe poznanie i doznanie pomimo faktu, że Gootovsky niczego nie odkrywa wprost i nie pozwala na szybkie/jednoznaczne przyjęcie (lub odrzucenie) nie tyle płyty, co poszczególnych utworów. Album wymaga uwagi i skierowany jest do odbiorcy świadomego, dla którego muzyka ma szczególną wartość odkrywania detali i smaczków. Można by pokusić się o rozłożenie na poszczególne elementy każdego utworu, pytanie zasadnicze "po co?". "Classic Novelty" jest o tyle fenomenalną pozycją, że każdy kolejny utwór dosłownie każdemu słuchaczowi przyniesie kompletnie inne poznanie i doznania muzyczne. Nie ma tutaj niczego, co nazwiemy "narzucaniem formy" i z góry zaplanowanym efektem końcowym. Nic nie została podane "na tacy" pomimo kilku kompozycji łatwych i do tego bardzo przyjemnych w odbiorze (jak dla przykładu utwór "Roundabout").

Dwanaście świetnie skomponowanych utworów, które zostały zrealizowane przy współpracy z Polską Filharmonią Bałtycką wraz z  cenionym aranżerem i producentem -  Arturem Jurka. Polecamy zdecydowanie wszystkim kochającym klasykę ale nie tylko!

Gootovsky " Classic Novelty"

Tracklista:

1. Autumn
2. Barbara
3. Medium
4. Tit
5. Passion
6. Millenium
7. Mercury
8. Leonard
9. Roundabout
10. Pendulum
11. Returns
12. Triptych

classic-novelty-b-iext72508359.jpg