OLA BŁACHNO "HOW TO BE ME".
NOWOCZESNY JAZZ W JAK NAJLEPSZYM WYDANIU.

Przygotował: Arkadiusz Baranowski

Muzykę Oli Błachno nie można przedstawić inaczej, jak tylko w kategoriach nowoczesnego jazzu. Oczywiście, że w każdym takim przypadku w dużej mierze ważnym elementem jest subiektywne postrzeganie tego, co artystka chce nam w swoich utworach przekazać. A jest tego sporo, bo poza nowoczesną formą jazzu mamy też wplecione w to wszystko elementy musicali, sporo improwizacji i co interesujące, całość ma też spore odniesienia do muzyki instrumentalnej. Sporo tego, ale muszę ze swojej strony zapewnić o wyjątkowym uroku wychodzącego właśnie albumu. Jak słyszymy z wypowiedzi, Oli muzyka jest jak ona sama: refleksyjna i żywiołowa. Efektem tego są znajdujące się na płycie 4 utwory: 2 ballady jazzowe („Perfection” i „Miracle”) oraz 2 utwory pełne dynamizmu i ekspresji („How to be me” i „Thrill”).

Debiutancka płyta zawiera autorskie kompozycje i teksty wokalistki inspirowane doświadczeniami związanymi z życiem w wielokulturowym Berlinie gdzie aktualnie kończy ona wokalistykę jazzową na renomowanej uczelni Universität der Künste Berlin (Jazz- Institut Berlin) pod okiem takich muzyków jak Judy Niemack czy Greg Cohen.

Ciekawie też przedstawia się skład muzyków: fortepian (Mateusz Kaszuba), kontrabas (Michał Aftyka), perkusja (Patryk Dobosz), trąbka (Rafał Dubicki).

Dopełnieniem, a zarazem podsumowaniem muzyki Oli Błachno jest jej życiowe motto, które jest cytatem zaczerpniętym z książki „Ania z Avonlea” kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery:
„Ja zaś pragnęłabym upiększać życie. (…) Nie tyle chodzi mi o nauczanie ludzi, chociaż wiem, że to jest chyba najszlachetniejsze dążenie, ile oto, aby życie upływało im milej. Pragnę, aby dzięki mnie przeżyli jakąś radość... Radość, której by nie mogli zaznać gdyby mnie nie było na świecie”.

Ola Błachno jest zdobywczynią nagród jazzowych i wokalno-aktorskich, między innymi trzeciego miejsca w konkursie na nową nadzieję jazzu Novum Jazz Festival 2018 w Łomży.

Polecamy!

Ola Błachno "How To Be Me (2019)

Format: CD

Dystrybutor: e-Muzyka