top of page
CAŁY TEN JAZZ! 
PRZEMYSŁAW STRĄCZEK - CULTURAL CONCEPT
RECENZJA
 

Przygotował: Michał Koch

Przemysław Strączek- Cultural concept

Partner artykułu: 

VSReklama.jpg

Przemysława Strączka przedstawiać nie trzeba. Uzdolniony  gitarzysta jazzowy i kompozytor uraczył nas w 2022 roku albumem „CULTURAL CONCEPT”, które to wydawnictwo – zgodnie z nazwą – stanowił urzeczywistnienie pewnej artystycznej idei Przemysława. Natomiast warto zaznaczyć, że album wypełniony po brzegi jest utalentowanymi artystami, z których wielu stanowi jasne gwiazdy na firmamencie jazzowego nieba. Mamy tu gościnne występy i Chiao-Hua Changa z Tajwanu, i Kandara Diebata z Senegalu, a zespół towarzyszący Przemysławowi składa się z Macieja Kitajewskiego (gitara basowa oraz kontrabas), Marcina Kaletki (saksofon sopranowy i tenorowy), Edilsona Sanchez-Moyano (instrumenty perkusyjne) oraz Patryka Dobosza (perkusja).

Płyta zaczyna się utworem „Around the Stone”, który to numer doskonale sprawdza się w roli otwieracza. Słuchacz ma wrażenie, że cała kompozycja wręcz płynie. Dodatkowego uroku dodaje „łkająca” gitara. Przy „Around the Stone” robi się najpierw orientalnie, by później kompozycja powędrowała w bardzo bujające rejony. To chyba mój ulubiony utwór na „CULTURAL CONCEPT”. „Slavic March” zawiera elementy zaczerpnięte z kultury słowiańskiej, by ostatecznie przejść w bardziej klasyczne brzmienie.  Potem mamy „Sankoi”, które można nazwać jazzowym standardem, w której to kompozycji swoje pięć minut odnajduje każdy z muzyków.

Czaruje również „Connections”, które w końcowej fazie zamienia się w emanację niepokoju lub strachu. Zdecydowanie mogłaby to być ilustracja jakiegoś psychologicznego thrillera. „Imaginarium” – z wokalizami włącznie – zabiera nas na przygodę, a słuchacz aż ma ochotę w niej uczestniczyć. Utwór „Brak” to przedostatnia, bliższa jazzowym korzeniom kompozycja. Nie oznacza to, że muzycy przestali tu poszukiwać, powracają też, chociaż w mniejszym stopniu, rozedrgane dźwięki znane już z wcześniejszego „Connections”. Utwór kończy się brzmieniem perkusyjnego instrumentarium. Na zakończenie spokojne, wręcz nostalgiczne „Sphere Frequencies”. Piękny numer wieńczący ciekawy, bardzo złożony album

Oczywiście „CULTURAL CONCEPT” trzeba dać trochę czasu, by odpowiednio wybrzmiały wszystkie poukrywane elementy, a słuchacze poodkrywają wszelkie niuanse. To też płyta na wieczór – polecam sprawdzić tę radę.

Album „CULTURAL CONCEPT” zarejestrowany został w znanym  MAQ Records Studio w Wojkowicach pod czujnym okiem Macieja Stacha. Przemysław Strączek zajął się produkcją, a wspomogli go w tym ludzie z Music Corner Records / Voicemusic. Katsuhiko Naito dokonał masteringu i miksu w Nowym Jorku. Okładka w stylu jest natomiast autorstwa Tomasza Kipki.

Edycja na winylu dostępna jest w VOICESHOP.PL

Tracklista:

SIDE A :
1) Around the Stone 
2) Slavic March 
3) Sankoi 

SIDE B:
1) Connections
2) Imaginarium 
3) Brak 
4) Sphere Frequencies 

20221220_131150.jpg
bottom of page