" Jeden z doskonałych skrzypków XIX wieku, kiedy zobaczył kompozycje Karola Lipińskiego powiedział, że trzeba mieć diabła w sobie, żeby grać Lipińskiego publicznie. Profesor Konstanty Andrzej Kulka jest jedynym, który przebrnął przez zawiłości kompozycji Lipińskiego, zachwycił się nimi i od tamtej pory czaruje publiczność i słuchaczy kompozycjami zapomnianego mistrza."
„Karol J. Lipiński Rondo alla polacca” w wykonaniu Konstantego Andrzeja Kulki i Cappella Gedanensis.
MUZYKA, KTÓRA ZOSTAJE W SERCU NA BARDZO DŁUGI CZAS.
Przygotował: Arkadiusz Baranowski
Partner artykułu:
"To, co słyszysz w grze skrzypiec - wyjaśnia - to naga prawda o człowieku.
Nie można jej sfałszować, tak jak odcisk palca, jest jedyny w swoim rodzaju."
Norman Lebrecht
Polska muzyka bez skrzypiec nie istnieje, a nasze kompozycje gdzie skrzypce są pierwszoplanowym/prowadzącym instrumentem jest niezliczona ilość.
Nie sposób więc kochać muzykę klasyczną bez skrzypiec, bez kompozycji wielkich Polaków, trudno wręcz oddawać się muzyce jako pasji, nie dostrzegając wielkiego wkładu w muzykę tego konkretnego instrumentu.
Czymś więc naturalnym zdają się być wszystkie zabiegi wydawnicze, by przybliżać muzykę klasyczną uwzględniając jednocześnie wkład wielkich skrzypków kraju nad Wisłą.
Nie inaczej jest i tym razem, kiedy w nasze redakcyjne ręce otrzymaliśmy album „Karol J. Lipiński Rondo alla polacca” w wykonaniu profesora Konstantego Andrzeja Kulki i Cappella Gedanensis. I tu mam (przyznaję się bez bicia) wielki dylemat, bo o Lipińskim pomimo faktu, że niewiele dziś już wiadomo o całej twórczości (i wszystkich kompozycjach) nie sposób pisać inaczej, jak tylko z szacunkiem. Życie i twórczość Karola Lipińskiego pokazują, że w swym (pomimo zapomnienia) dorobku posiada perły godne zachowania dla potomnych. A, że Lipiński za życia uznawany był za fenomenalnego skrzypka niech świadczy fakt, że swego czasu koncertował wspólnie z Marią Szymanowską. Dylemat mam tym bardziej duży, że otrzymany materiał muzyczny do recenzji w postaci albumu podpisany jest przez kolejne duże nazwisko. Konstantego Andrzeja Kulki nie trzeba tym bardziej przedstawiać melomanom i bywalcom największych sal koncertowych (także tych poza granicami naszego kraju). I kiedy już byłbym w stanie poukładać te dwa zacne nazwiska w jedną całość... okazuje się, że mam kolejny powód do (jakże pozytywnego) bólu głowy - Cappella Gedanensis.
Tak Szanowni Państwo, album otrzymany do recenzji to wspólne dzieło profesora Konstantego Andrzeja Kulki oraz Cappella Gedanensis, które to w sposób wyjątkowy, wręcz metafizyczny przybliża nam twórczość zapomnianego i często pomijanego Karola Lipińskiego.
Muzyka powinna być bez dwóch zdań sacrum, powinniśmy ją celebrować i doceniać kunszt oraz siłę przekazu. W kompozycjach jakie otrzymujemy na recenzowanym albumie, nie trudno o takie właśnie przeżywanie muzyki, są to bowiem kompozycje bliskie wszystkim naszym oczekiwaniom względem muzyki klasycznej - muzyki opartej w głównej mierze na skrzypcach jako instrumencie prowadzącym.
Album tym bardziej przyciąga, im głębiej wnikamy w jego przekaz i oddajemy się treści kompozycji. Przykładowo "Rondo alla polacca D-dur op 17" (pozycja druga w albumie) zachwyca lekkością i absolutnym pietyzmem o najdrobniejsze szczegóły. Nie wypada recenzować gry wielkiego znawcy tematu Lipińskiego - profesora Kulki, dlatego nie podejmę się tego w żaden sposób, raczej skupiając swoją uwagę na doznaniach i przeżywaniu muzyki. Wpływ muzyki ludowej to pierwsze i oczywiste, jakże czytelne we wszystkich trzech kompozycjach, a każda nie mniej ujmuje i zachwyca. To ten rodzaj muzyki, który nie jest dany nam usłyszeć w przypadku wielkich korporacji fonograficznych, to muzyka dla serca i dla duszy, to muzyka mająca nas unosić. Muzyka naszej codzienności w której nie musimy na siłę dostosowywać naszego nastroju, by przebrnąć przez kolejny utwór.
Duża w tym zasługa samego Konstantego Andrzeja Kulki, który jako jedyny obecnie muzyk potrafi przybliżyć nam twórczość zapomnianego Karola Lipińskiego.
Wydawca (SOLITON) oddaje w ręce melomanów pozycję wyjątkową, a odkrywanie dzięki niej tych trzech kompozycji jest wielką przyjemnością.
Album można już nabyć w wersji cyfrowej (zachęcamy, wręcz namawiamy do tego):
https://muzykacyfrowa.pl/collection/ka-kulka-and-cappella-gedanensis-rondo-alla-polacc
Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy naszemu Partnerowi, Agencji IMAGE TEAM
https://pl-pl.facebook.com/imageteam.net
Lista utworów:
1. Rondo alla Polacca E dur op 13
2. Rondo alla Polacca D dur op 17
3. Rondo alla Polacca E dur op 7
Wykonawca: K.A. Kulka, Zespół Cappella Gedanensis
Kompozytor: Karol J. Lipiński
Czas trwania: 00:46:05
Dystrybutor: Soliton
Gatunek: Muzyka poważna
Data wydania: 2020-05-03
Numer katalogowy: SL 691 - 2