top of page
"YEMENIA" RASM ALMASHAN ZACHWYCA JUŻ OD PIERWSZEGO UTWORU!

Przygotował: Arkadiusz Baranowski

fot.-Darek-Kawka-4-e1575224062679.jpg

Fenomen Rasm Almashan polega na doskonałym łączeniu  muzyki etno krajów arabskich i afrykańskich, na której (jak sama mówi) wychowała się. Artystka pochodzenia polsko-jemeńskiego jest jednocześnie autorką tekstów i kompozytorką, a swoją muzykę tworzy na bazie World Music oraz bogatej improwizacji. Jej autorska płyta "YEMENIA" wciąga swoimi barwami i różnorodnością, zachwyca i daje możliwości poznania czegoś spoza głównego nurtu wydawniczego (naszej codzienności). 

Wartym wspomnienia jest fakt, że produkcję muzyczną autorskiej płyty Rasm odpowiada Grzech Piotrowski.

Czym tak naprawdę jest album jaki właśnie ukazuje się na rynku i jaki niesie przekaz dla słuchacza, wspomina o tym sama artystka słowami: 

„YEMENIA to bardzo kolorowa płyta w stylu World Music. Zabrzmiały tutaj razem Arabia i Afryka ubrane w europejskie dźwięki. Jest to muzyka świata inspirowana brzmieniami Jemenu które zapamiętałam z dzieciństwa. Imigranci z Afryki, którzy mieszkali w Jemenie mieli duży wpływ na moją muzykę. Ucząc się w szkole w Adenie spędzałam dużo czasu z kolegami z Sudanu, Kenii i Etiopii, chłonąc ich piosenki i rytmy. Na płycie są historie z lat 80-tych i 90-tych. Słowa w piosenkach dotykają biedy, wojny i pokoju oraz tęsknoty za krajem. Przesłaniem albumu jest budowanie mostów pomiędzy Bliskim Wschodem a Światem Zachodnim, apel o pokój dla Jemenu.”


 

Spośród wszystkich dziewięciu kompozycji zapewne każdy znajdzie coś bliskiego dla siebie, zapewne też wielu słuchaczy płytę Rasm Almashan pozostawi na długo w swoich odtwarzaczach. Już od pierwszego utworu płyta pokazuje urok kultury arabskiej - barwnej, budowanej w oparciu o bogactwo instrumentów, przy czym nie do pominięcia jest wokalistyka zawarta w utworach albumu. O głosie wokalistki można by napisać osobną recenzję i tylko w samych superlatywach, jednak na całość uroku muzycznych doznań jakimi niewątpliwie raczy nas album jest też wpleciony w całość żeński chór. Uczta dla uszu i naszego ducha, którą polecamy wszystkim kochającym tylko dobre brzmienie.

 

 

 

Rasm Almashan "YEMENA" (2020)

Format: CD1. CHILD AGAIN
2. YEMENIA
3. IM NIN’ALU
4. JOY
5. ALI GINGI
6. YAMMA IZGI
7. SALMA
8. BEYHAN
9. UMMI EL YEMEN

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 
Nagrań dokonano w World Orchestra Studio w Warszawie oraz w Radio Olsztyn S.A.
Realizacja: Artur Głębocki (World Orchestra Studio), Ryszard Szmit (Radio Olsztyn S.A.)
Produkcja muzyczna i aranżacje: Grzech Piotrowski
Mix i mastering: Ryszard Szmit i Grzech Piotrowski

W nagraniu płyty udział wzięli:
Rasm Almashan – wokale, chórki,
Mateusz Szemraj – oud,
Adeb Chamoun – riq, daf, darabuka, bendir,
Paweł Dobrowolski – perkusja,
Bartozzi Wojciechowski – gitara basowa,
Adam Lemańczyk- instrumenty klawiszowe,
Grzech Piotrowski – saksofony [3, 5, 8]
Stanisław Słowiński - skrzypce [9]

yemenia-b-iext55681934.jpg
bottom of page