top of page

Czasem w życiu zdarza się coś, czego się nie spodziewaliśmy, tak jak gdyby ktoś zaplanował to, co ma się zdarzyć.

Nie bez powodu wspominam o tym na początku tego tekstu, ponieważ ten krótki wstęp jest właśnie o takim spotkaniu.

Punktem styku jest tutaj muzyka, a dokładniej premierowy video clip Ilony Perz-Golka. 

UTWÓR "FUTURE MEMORIES" YLO VIOLIN.

MUZYKA Z SERCEM.

Przygotował: Zbigniew Boroń

Portret-50.jpg

Do naszej redakcji trafił materiał zapowiadający nową płytę artystki o pseudonim YLO Violin. 

W premierowym utworze Future Memories, do którego zdjęcia zostały zrobione w północnej części Włoch, w miejscowości Ferrara, przeszłość miesza się z przyszłością, a spoiwem jest muzyka, która w magiczny sposób prowadzi nas w to, co tu i teraz. W muzyce bohaterka odnajduje spokój, który bez muzyki staje się pomieszaniem tego, co było i będzie, wprowadza chaos, rozrywa duszę na drobne kawałki. Partia skrzypiec wybrzmiewa jak zaczarowana wprowadzając słuchacza w pozytywny nastrój. Dzwony obwieszczają początek i koniec, wspólnie ze świecą towarzyszącą bohaterce symbolizują przemijanie, które jest częścią wszystkiego, co nas otacza. Same zdjęcia są zrealizowane tak, aby móc dostrzec to, co było i to, co jest, kadry puszczane od tyłu do przodu, przyśpieszenie i zwolnienie, wszystko to pięknie ujęte w dźwięku skrzypiec. Obraz stanowi tutaj uzupełnienie, nadaje tło, zwiększa doznania płynące z muzyki, ale to właśnie muzyka jest tutaj najważniejsza. Wsłuchując się w dźwięk skrzypiec w utworze Future Memories, można poczuć się jak w transie, przenosząc się w czasie, kiedy uliczkami Ferrary przechadzał się Temistocle Solera.

Ilona Perz-Golka jest z wykształcenia skrzypaczką, ukończyła Akademię Muzyczna we Wrocławiu oraz Konserwatorium Hogeschool w Enschede w Holandii. W swojej bogatej karierze występowała z licznymi zespołami kameralnymi oraz pracowała w orkiestrze Filharmonii Sudeckiej. Jak sama mówi: „Dzięki występom zwiedziłam kawał świata”. Od 2008 roku gra na skrzypcach elektrycznych, łącząc muzykę rozrywkową z tą stworzoną przez znanych kompozytorów i DJ-ów. 

Pod koniec 2019 roku YLO Violin wydała swoją pierwszą płytę "Timeless", która została zgłoszona do nagrody Fryderyk 2020. W tym samym roku autorski projekt "YLO Violin Symfonicznie" zagościł na scenie muzycznej – utwory z płyty "Timeless" usłyszeć można było w aranżacji z Wielką Orkiestrą Symfoniczną. Pierwszy koncert odbył się w Kamiennej Górze z towarzyszeniem Filharmonii Sudeckiej.

5e5e50069402b_o.jpg
bottom of page